Strona główna   •   O Parafii   •   Ogłoszenia   •   Intencje mszalne   •   Synod   •   Poradnia Życia Rodzinnego   •   Galeria   •   Kontakt

     Intencje Mszalne
     Ogłoszenia
     Czytania
     Modlitwy
     Pieśni
     Gazetka Parafialna
     Recenzje filmów
     Synod
     Wypożyczalnia


     Historia
     Patron Parafii
     Kapłani
     Siostry Służebniczki NMP


     Chrzest Święty
     Bierzmowanie
     Najświętszy Sakrament
     Małżeństwo
     Dla Narzeczonych
     Namaszczenie Chorych
     Pogrzeb
     Spowiedź Święta


     Ministranci
     Dzieci Maryi
     Dziecięce Koło Misyjne
     Scholka
     Rada Parafialna
     Zaspół Charytatywny
     Szafarze Nadzwyczajni
     Róże Różańcowe
     Rodzina Bł. Edmunda
         Bojanowskiego

     Oaza Rodzin
     Poradnia Życia Rodzinnego
     Zespół Synodalny


     Aktualności
     Duchowa Adopcja
     Prace bieżące


     Centrum Jana Pawła II
     Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
     Archidiecezja Katowice
     Sanktuarium Jasna Góra
     Rok Wiary
     Caritas Katowice
     Apostolstwo Dobrej Śmierci
     Twoja krew - Moje życie
     Radio eM Katowice
     OPOKA
     Pomoc Duchowa ADONAI


     Kancelaria Parafialna
     Zakon Sióstr Służebniczek NMP


Zgromadzenie Sióstr Słóżebniczek NMP Niepokalanie Poczętej

Zgromadzenie zakonne Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej

W XIX wieku wieś Skrzyszów była bardzo biedna. Ludzie pracowali na roli,
a dzieci były często pozbawione opieki. Widząc to wszystko ks. proboszcz Henryk Ring postanowił sprowadzić „zakonnice, które by dzieci ojców podczas roboty tychże u siebie zbierały i ochraniały, które by opuszczonych chorych odwiedzały, pielęgnowały i ile można u siebie przyjmowały.” Siostry miały się zająć także chrześcijańskim wychowaniem dzieci i przez dobry przykład pociągnąć dorosłych do praktykowania cnoty. Gorliwy proboszcz wiedząc jednak, że wieś nie jest w stanie utrzymać żadnych z istniejących dotąd zakonów,
a usłyszawszy, że pan Edmund Bojanowski założył Zgromadzenie Służebniczek Bogarodzicy, które utrzymują się z pracy rąk własnych na roli, poprosił ks. arcybiskupa Henryka Föstera o zezwolenie na sprowadzenie „Małych Służebniczek” do Skrzyszowa.

Uroczyste wprowadzenie czterech sióstr odbyło się 19 kwietnia 1868 roku. Dom, do którego wprowadziły się siostry został wybudowany w 1862 r. Znajdował się w sercu wsi, naprzeciw fary, tylko 300 kroków od kościoła. Siostry otrzymały również stodołę i 17 mórg pola.

2 września 1868 roku do Skrzyszowa przybył Ojciec Założyciel Edmund Bojanowski, w towarzystwie S. Anny Bohm. Był na Mszy św. w tutejszym kościele, odwiedził ochronkę, odpoczywał w lasku powyżej ochronki, z którego podziwiał prześliczny widok na Beskidy i pięknie widoczną na Morawach Lisą Horę, a nawet było widać Sudety. Skrawek tego lasku istnieje do dziś.

Kiedy w roku 1872 zabroniono siostrom zajmowania się dziećmi („Kulturkampf”), ks. Ring zatrudnił je przy pracach w kościele.

W latach 90-tych XIX wieku, przy ofiarnej pomocy parafian, wybudowano nowy dom, w którym urządzono małą kapliczkę. Różne były koleje losu klasztoru, jednak siostry przede wszystkim trudniły się pielęgnacją chorych, wypiekały hostie, stroiły ołtarze, prały bieliznę kościelną, dzwoniły na Anioł Pański, zajmowały się katechizacją, pełniły rolę organistki.

Rok 1968 był rokiem wielkiego jubileuszu tutejszej placówki. Obchody stulecia powstania klasztoru w Skrzyszowie odbyły się 21 kwietnia. Uroczystą mszę świętą odprawił ks. biskup sufragan Juliusz Bieniek. Przybyły również siostry z Panewnik i z Leśnicy.

W roku 1995 klasztor doczekał się poważnego remontu. Odnowiono cały dach, stare okna zastąpiono plastykowymi, podzwignięto kondygnację budynku. Z przodu została dobudowana kaplica.Ochronka Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP

     4.09.1995 roku, po wielu latach przerwy swoją działalność na nowo rozpoczęła ochronka, na początek zgłosiło się 8 dzieci. Z czasem ta działalność , która jest naszym głównym charyzmatem nabierała coraz większego rozmiaru.

W naszym klasztorze obecnie jest 5 sióstr. Siostry obejmują posługę w zakrystii, zajmują się praniem bielizny kościelnej, katechizują i posługują tym najmłodszym „skarbom” Pana Jezusa, czyli dzieciom w Ochronce.

W obecnym czasie do Ochronki bł. Edmunda Bojanowskiego uczęszcza ok 35 dzieci w wieku trzech i czterech lat. Opiekę nad dziećmi w dwóch grupach sprawują siostry.

Dzieci uczestniczą w wielu zajęciach, uczą się rytmiki i j. angielskiego.

W Ochronce organizowane są również różnego rodzaju imprezy z udziałem dzieci ale i całych rodzin.

Było spotkanie ze św. Mikołajem, Jasełka dla Babć i Dziadków oraz rodziców. Ostatnią naszą imprezą był bal przebierańców dla całych rodzin.

Prosimy o modlitewne wsparcie dla naszej działalności, oraz o nowe powołania do naszego Zgromadzenia, szczególnie z tutejszej Skrzyszowskiej parafii, by charyzmat, który zaszczepił w nas, nasz założyciel bł. E. Bojanowski mógł nadal się rozwijać i przynosił wielkie owoce dla Królestwa Niebieskiego.     nr. konta:
     40 1050 1403 1000 0023 0745 8881
     ING BANK ŚLĄSKI
     Bóg zapłać za wszelką pomoc materialną

Parafia św. Michała Archanioła
w Skrzyszowie

ul. Wyzwolenia 39
44-348 Skrzyszów
tel.(32) 47 26 608